خانه / صحنه گران / این انگلیسی خوش تیپ !

این انگلیسی خوش تیپ !

در گذشته ستارگان کلاسیک سینما از معیارهای ثابت و بی­نقصی در ظاهرشان برخوردار بودند که با آدمهای عادی اجتماع متفاوتشان میکرد. این انگلیسی خوش تیپ !

حتی برخی از آنها صرفا به خاطر همین تفاوتهای فیزیکی به چهره های ماندگار تبدیل میشدند گرچه بازیهای معمولی ای داشتند که با معیارهای امروزی, تصنعی و ضعیف, یا دست کم عادی به نظر میرسید.

یکی از شاخصه های فاصله گرفتن سینما از دوران کلاسیک ستاره سازی, ظهور هنرپیشه هایی با چهره های معمولی تر اما بدن کارآمدتر بود.

هنرپیشه هایی که ورزیدگی جسمی و ذهنیشان آنها را برای انجام نیازهای یک فیلم امروزی مهیاتر کند؛ و در عین حال فرق چندانی با مردم کوچه و بازار نداشته باشند. جیسون استاتهام, بازیگر معروف فیلمهای اکشن, از این چهره هاست.

جیسون استاتهام متولد سال ۱۹۶۷ در انگلستان است.

او که از کودکی به فعالیتهای بدنی علاقمند بود, ابتدا به مدرسه فوتبال کودکان رفت, و در نوجوانی به شکل حرفه­ای به غواصی پرداخت: چنان که ۱۲ سال عضو تیم ملی غواصی انگلستان بود.

در آغاز جوانی در چند موزیک ویدیو ظاهر شد, و مورد توجه آگهی­سازان بازرگانی هم قرار گرفت, و در همین زمان توجه گای ریچی کارگردان معروف انگلیسی را به خود جلب کرد.

ریچی برای فیلم “همه چیز” (۱۹۹۸) Lock, stock, and two smoking barrelsخود دنبال چهره­ای عضلانی میگشت که نقش یک دستفروش دعوائی را بازی کند.

جیسون به خاطر آشنائی با شغل دستفروشی پدرش که البته سالها باعث رنجشش شده بود, به خوبی از پس این نقش برامد, و فیلم هم نزد منتقدان و هم نزد مخاطبان محبوب شد.

او سپس در فیلم بعدی ریچی یعنی “قاپزنی” (۲۰۰۰) snatch بازی کرد که نتیجه باز هم موفقیت­آمیز بود.
در ادامه, استاتهام در نخستین حضور هالیوودی خود در جیگاه ستاره فیلم پرفروش “مامور انتقال” (۲۰۰۲) transporter حاضر شد: یک راننده مستقل و حرفه­ای که در جریان حمل محموله­های مختلف و خطرناک درگیر مبارزه با باندهای خلافکار میشود.

محبوبیت این نقش باعث ساختن دنباله­های بعدی در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸, و پایه­گذاری تیپی جدید در سینمای اکشن شد. چنان که برخی منتقدان او را جیمز باند طبقه فقرا خواندند و برخی قسمت سوم این سری را نمونه­ای عالی از جنبش پاپ آرت در سینما دانستند.

البته استاتهام از ایفای نقشهای منفی هم ابائی ندارد, از جمله بازی در فیلم “موبایل” (۲۰۰۴) cellular, یا فیلم ضدقهرمان “پارکر” (۲۰۱۳) parker.

استاتهام در سالهای پرکار بتدای دهه قبل, در بازسازی موفق یک فیلم کلاسیک محبوب یعنی “شغل ایتالیائی” Italian Job دوباره با ریچی همکاری کرد که به ماجرای پیچیده یک سرق بانکی میپرداخت.

استاتهام معمولا به خوبی در تیمهای پرستاره جا میگیرد: علاوه بر “قاپزنی” و “شغل ایتالیائی” , در سال ۲۰۱۰ در فیلم “بی مصرف ها ” the expendables کنار چند اکشن­کار معروف و تقریبا بازنشسته همچون سیلوستر استالونه و جت لی و میکی رورک ظاهر شد و نقش یک مامور نظامی سابق را ایفا نمود.

به علاوه در “قاتلان نخبه” نیز در کنار رابرت دونیرو و کلایو اوئن ظاهر شده است.

او علاوه بر فنون رزمی غربی, به هنرزهای رزمی شرقی نیز مسلط است و عملیات اکشن و بدلکاریهای مبدعانه­ی فیلمهایش را شخصا  انجام میدهد.

جالب این که خودش در مصاحبه­ای اعتراف کرده در زندگی واقعی تنها یکی از این ضربه ها میتواند کار حریف را تمام کند ولی در سینما مجبور اند  یک سکانس چند دقیقه­ای ای را به این مبارزات اختصاص دهند!

همچنین ببینید

خانه ای کوچک در مرغزار

لورا، دختر دوم خانواده اینگلز

لورا، دختر دوم خانواده اینگلز یا به قول خودمان شب بخیر لورا ! خانه کوچک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *