خانه / شبکه و زیرساخت / + Network / شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری
شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری مجموعه ای از کامپیوترهای مستقل است که به نحوی با یکدیگر اطلاعات و داده مبادله می نمایند. شبکه های کامپیوتری

به زیر روبرو در فیلم توجه کنید: این شبکه از ۴ کامپیوتر، ۲ سرور، یک چاپگر و یک مسیریاب تشکیل شده است که هر کدام نقش خاصی را در کنار یکدیگر ایفا می کنند.در ادامه می خواهیم درباره کاربردهای شبکه صحبت کنیم.

از کاربردهای شبکه می توان به: اشتراک منابع، کاهش هزینه ها، افزایش کارایی سیستم و حذف محدودیت های جغرافیایی اشاره کرد. اولین کاربرد شبکه اشتراک منابع است که به معنای فراهم آوردن و به اشتراک گذاشتن سخت افزار، نرم افزار و داده های مورد نیاز شبکه است، به عنوان مثال یک چاپگر در شبکه می تواند در اختیار کل کاربران باشد و همه بدون جابجایی فیزیکی چاپگر از آن استفاده کنند یا یک نرم افزار گران قیمت برا روی یک ماشین خاص به نام سرویس دهنده فایل نصب شود و همه به طور مشترک از آن استفاده کنند.

کاربرد بعدی شبکه کاهش هزینه ها است: بکارگیری شبکه های کامپیوتری هزینه ها را در تمامی جوانب کاهش می دهد، امروزه استفاده از پست الکترونیکی گذشته از سرعت بسیار زیاد، عملا رایگان است. یا جابجایی پول و اعتبار و خرید و فروش الکترونیکی هزینه ای در حد صفر دارد. به خاطر داشته باشید، یک چاپگر و نرم افزار برای ۲۰ نفر، به صرفه تر از استفاده ۲۰ چاپگر و نرم افزار برای ۲ نفر است.

یکی دیگر از کاربردهای شبکه افزایش کارایی سیستم ها می باشد: بهره گیری از شبکه می تواند کارایی سیستم را افزایش دهد، بدین نحو که توزیع وظایف سازمانی یک مجموعه، همانند بانک، به ماشین های متفاوت در شبکه، کارایی سیستم را از لحاظ سرعت دسترسی به اطلاعات، همچنین پردازش و ذخیره اطلاعات افزایش خواهد داد. اروندوب

کاربرد دیگر شبکه حذف محدودیت های جغرافیایی در تبادل داده هاست …

همچنین ببینید

شبکه های شهری یا Metropolitan Area Network

شبکه های شهری شبکه هایی هستند که از چند شبکه محلی غیر مجاور در سطح …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *